Kakšni Scrum certifikati obstajajo?
To vprašanje dobim tako pogosto, da sem se odločil o tem napisati članek.
Glede na to, da so certifikati že od nekdaj donosen posel, obstaja tudi na področju agilnih pristopov in Scruma veliko različnih certifikatov. Po prepoznavnosti izstopata dve organizaciji, ki imata največjo veljavo na področju Scrum certifikatov.
Scrum Alliance, ki ima slogan “Together, We Are Transforming the World of Work.“
Scrum.org, ki ima slogan “Helping people and teams solve complex problems.“
Zakaj imamo dve organizaciji? Ker je Ken Schwaber, eden izmed dveh izumiteljev Scruma, leta 2009 zapustil Scrum Alliance in ustanovil Scrum.org. Ja, tudi najbolj goreči privrženci Scruma se občasno skregajo in gredo vsak svojo pot.
Ali je katera od teh dveh organizacij boljša? Mnenja o tem so različna. Obe imata svoje zagovornike in nasprotnike. Spodaj bom skušal na primeru Scrum Master in Scrum Product Owner certifikatov pojasniti glavne razlike med njima.
Scrum Alliance
Njihova certifikata se imenujeta Certified ScrumMaster (CSM) in Certified Scrum Product Owner (CSPO). Ja, pri njih se Scrum Master piše skupaj in ne me vprašati zakaj.
Glavne lastnosti:
Pridobitev certifikata: obvezna udeležba njihovega uradnega 2-dnevnega tečaja, ki ga izvaja eden izmed njihovih certificiranih trenerjev, ki imajo naziv Certified Scrum Trainer (CST). Ob zaključku tečaja morate opraviti zelo enostaven online izpit, ki je bolj formalnost kot pa resen izpit.
Veljavnost certifikata: dve leti. Podaljšanje stane 100 USD, dodatno pa morate zbrati še 20 Scrum Education Unit (SEU) točk. Več informacij o zahtevah za podaljšanje različnih certifikatov je tukaj.
Seveda ponujajo še razne druge certifikate, kot sta recimo Certified Scrum Developer (CSD) in Certified Agile Leadership (CAL). Več informacij o vseh njihovih certifikatih je tukaj.
Omenjena CSM in CSPO tečaja organiziram dvakrat letno, izvaja jih trenerka Zuzana Sochova iz Češke. Termini aktualnih tečajev so vedno objavljeni na seznamu javnih dogodkov.
Scrum.org
Njihova certifikata se imenujeta Professional Scrum Master (PSM) in Professional Scrum Product Owner (CSPO). Torej, zgolj zamenjate Certified s Professional. :)
Glavne lastnosti:
Pridobitev certifikata: opraviti morate online izpit, ki stane 200 USD, traja 60 minut, sestavljen je iz 80 vprašanj, pravilno morate odgovoriti vsaj na 85% vprašanj. Gre torej za resen izpit, ki je težji od tistega pri Scrum Alliance. Za pridobitev certifikata se vam ni potrebno udeležiti njihovega uradnjega tečaja, ki sicer že vključuje strošek opravljanja izpita. Posamezniku je prepuščeno, kako in kje bo pridobil potrebno znanje za opravljanje izpita in pridobitev certifikata. Bolj jih zanima vaše znanje kot pa dejstvo, da ste jim plačali cca. 1000 EUR za udeležbo tečaja.
Veljavnost certifikata: doživljenjska, certifikata ni potrebno nikoli podaljšati.
Tudi oni ponujajo še razne druge certifikate, kot sta recimo Professional Scrum Developer in Professional Agile Leadership. Več informacij o njihovih certifikatih je tukaj.
V CorpoHub-u pogosto izvajamo delavnice, na katerih udeleženci pridobijo vso potrebno znanje, nato pa sami opravijo omenjeni online izpit, v kolikor želijo pridobiti certifikat. V kolikor želite, da za vas izvedem takšno delavnico, mi pišite na info@voranckutnik.com.
Ostali certifikati
Da bo zmeda še večja, moram omeniti še organizacijo Scrum Inc za katero stoji Jeff Sutherland, še drugi izmed dveh izumiteljev Scruma. Njihova certifikata se imenujeta Registered Scrum Master (RSM) in Registered Product Owner (RPO).
Za konec pa naj dodam, da na tem področju obstaja še cel kup drugih certifikatov. Tukaj so trije bolj znani:
Za konec
Moje mnenje je, da je znanje veliko bolj pomembno od certifikata. Certifikat zgolj dokazuje, da je oseba uspešno opravila določen tečaj ali izpit in ima določeno raven znanja, vendar ne more nadomestiti praktičnih izkušenj. Res pa je, da certifikat lahko precej pomaga pri iskanju nove zaposlitve ali napredovanju v obstoječi službi.
Uspešno pridobivanje Scrum certifikatov vam želim.